Platina (platinum) je chemický prvok v Periodickej tabuľke prvkov, ktorý má značku Pt a protónové číslo 78. Je to tažký prechodný kov, odolný voči korózii. Používa sa v klenotníctve, laboratórnom príslušenstve, elektrických kontaktoch, stomatológii a v zariadeniach na kontrolu emisií v automobiloch.
Základné fyzikálno-chemické vlastnosti
Ušľachtilý, odolný, kujný a ťažný kov, elektricky aj tepelne stredne dobre vodivý. V prírode sa vyskytuje najmä rýdze.Názov platina vznikol ako zdrobnenina zo španielskeho slova plata (striebro), do slovenčiny ho môžeme preložiť ako stříbříčko.Ľahko sa rozpúšťa v lúčavke kráľovskej a pomaly sa rozpúšťa aj v kyseline chlorovodíkovej za prítomnosti vzdušného kyslíka alebo peroxidu vodíka. Spoločne s ôsmimi a irídiom patrí k prvkom s najväčšou známou hustotou.Zaujímavá je schopnosť platiny pohlcovať značné objemy plynného vodíka. Platina vykazuje tiež značné katalytické vlastnosti, a to ako v zlúčeninách, tak vo forme kovu.
Vzhľadom k svojim mechanickým vlastnostiam a chemickej odolnosti sú platina a predovšetkým jej zliatiny s ródiom a irídiom používané na výrobu odolného chemického riadu pre rozklady vzoriek tavením alebo spaľovaním za vysokých teplôt. V sklárskom priemysle je základným materiálom špeciálnych pecí na výrobu optických vlákien.
V chemickom priemysle je platina a predovšetkým jej zlúčeniny využívaná ako všestranný katalyzátor v rade organických syntéz. Katalytických vlastností jemne rozptýlené kovové platiny sa využíva aj v autokatalyzátorov, ktoré slúži na odstránenie nežiaducich látok z výfukových plynov.Vo farmaceutickom priemysle sú komplexné zlúčeniny cis-platiny základom veľmi účinných cytostatík, teda látok potláčajúcich rakovinové bujnenie.Značne veľkých objemov dosahuje výroba termočlánkov pre presné meranie vysokých teplôt na báze zliatin platiny s rhodiom. Hlavné využitie týchto typov termočlánkov je v sklárskom a hutníckom priemysle.V obmedzenej miere sa platina používa sa hlavne na výrobu šperkov a pokovovanie menej ušľachtilých kovov. Je tiež súčasťou niektorých dentálnych zliatin predovšetkým v spojení s modernými keramickými materiálmi.
Plationové nugetyPlatina sa v prírode vyskytuje prakticky iba vo forme rýdzeho kovu, aj keď takmer vždy sú v menšej miere prítomné aj ďalšie platinové kovy ako ródium, paládium alebo irídium. Jej zastúpenie v zemskej kôre je veľmi malé, odhaduje sa, že jej priemerný výskyt činí 0,005-0,01 ppm (mg / kg). Koncentrácia v morskej vode je natoľko nízka, že ju nemožno súčasnými analytickými metódami spoľahlivo zmerať.Najbohatšie svetové náleziská sú v južnej Afrike, kde sa v niektorých hlbinných baniach v Juhoafrickej republike ťaží až vo štvorkilometrovej hĺbke. Existujú tu však aj náleziská, kde sa hornina s jemne rozptýlenými čiastočkami kovu ťaží povrchovo.Ďalšími lokalitami s výskytom platiny je Sibír a Ural, kde sa vzácne nachádza platina i vo forme nugety o váhe aj niekoľko desiatok gramov. Ďalších niekoľko nálezísk sa nachádza v severnej Amerike v Kanade i USA.Rudy vo väčšine využívaných nálezísk vykazujú kovnatost 5-20 g / t Obvyklým spôsobom vykonať adsorpciu drahých kovov je flotácia po jemnom namletie vyťaženej horniny.Platina je síce drahým kovom, kujným, vhodným pre razbu, ale mince z neho razené sa nestali moc obľúbené pre bežné použitie. V súčasnej dobe sa používajú platinové mince skôr ako zberateľské, či investičné mince. Prvý platinové mince sa razili pravdepodobne v Rusku. Zo zberateľského hľadiska sú staré platinové mince veľmi zriedkavé.